Fiatalok a faluért Algyőn!
2017. május 30-án került megrendezésre a Jelen Ifjúsági Klubban a „Fiatalok a faluért” elnevezésű strukturált párbeszéd találkozó Algyőn. A program résztvevői képviselők, civil szervezeti vezetők, intézményvezetők, diákönkormányzati vezetők, ifjúsági segítők és algyői fiatalok voltak.
Az elmúlt találkozók alkalmával összegyűjtött információkból a tavalyi évben létrehoztuk az Algyői Ifjúsági Koncepciót, amely a következő évekre iránymutatást ad az települést érintő ifjúsági ügyekkel és beavatkozási pontokkal kapcsolatban. A koncepció több tartalmi eleme megvalósításra került már, így a jelen találkozó alkalmával olyan részekre fókuszáltunk, amelyekre még nem alkottunk cselekvési tervet.
Ezek alapján 2 fő pontról, az önkormányzat által megszavazott 1 millió forintos ifjúsági alap felhasználásáról, illetve a településen történő ifjúsági helyzetfelmérésről esett szó. Az igényfelmérést korcsoportonként (7-14 év, 14-18 év, 18-30 év) eltérő módszerekkel, más-más témában valósítanák meg a párbeszéd résztvevői. Két fő vonalat határoztak meg: egyrészt az egyedi igényeket, ötleteket, másrészt a közösségi lehetőségeket mérnék fel. Témakörök tekintetében a továbbtanulás, a munkaerőpiaci elhelyezkedés, családalapítás, szabadidős- és kulturális programok, új szolgáltatások bevezetése került terítékre.
Az általános iskolások körében személyes beszélgetésekkel, lehetőség szerint osztályfőnöki órák keretein belül történne az igényfelmérés, mivel a közvetlen, baráti hangvételű módszer alkalmazásával több információt lehet összegyűjteni. A másik két korcsoportnál online kérdőív segítségével mérnék fel a fiatalok igényeit, valamilyen motivációs eszközzel kiegészítve (nyereményjáték, kedvezményes kupon, stb.).
Felmerült olyan ötlet is, hogy egyelőre a meglévő közösségeket kellene megszólítani, azokat megerősíteni, és csak a későbbiekben elkészíteni egy település szintű felmérést.
Az ifjúsági alap felhasználására is számos javaslat érkezett. A résztvevők úgy gondolják, hogy valamilyen módon aktivizálni kell a kisebb baráti köröket, csoportokat. Itt láthatjuk, hogy ez szoros összefüggésben áll az igényfelmérés meglévő közösségekkel kapcsolatos információival. Ezt egy pályázati rendszer keretében lehet megvalósítani, amely során a csoportok mini projektekkel pályázhatnak kisebb mértékű támogatásra. A szükséges forrást az ifjúsági alapból lehet biztosítani ezekhez a programokhoz. A projekteket helyi fiatalok közösen valósítják meg, helyi ügyeket érintve, amely hozzájárul a közösségi életbe való bekapcsolódáshoz, illetve az ifjúsági közösségek megerősítéséhez is.
További ötletkén feljött a fiatalok vállalkozási kedvének, vállalkozási tapasztalatainak erősítése, nyári tábor, illetve cserkésztábor megszervezése, a tanösvény fejlesztése, cserediák program finanszírozása, számítógépes versenyek szervezése, illetve kisebb ifjúsági kulturális programok megvalósítása is. Ezen programok költségeit az ifjúsági alapból lehet finanszírozni.
A találkozó kötetlen beszélgetéssel zárult, ahol a résztvevők a koncepcióval kapcsolatos témákról még szót ejtettek, így körvonalazódott a következő találkozó tartalmi része is.
Torma Tibor